Aktualności

Najbliższe spotkanie: Nonsensowne technologie
Przemysław Jasielski
22 lutego 2019 r., godz. 18.00
Wydział Fizyki UW (ul. Pasteura 5)

Cieszymy się, że już 22 lutego będziemy mogli się spotkać na wykładzie Przemysława Jasielskiego! Będzie to refleksja nad jego artystycznymi eksperymentami łączenia sztuki z nauką i technologią. W sytuacji, w której technologia zaczyna dominować w naszym życiu, dyskusja na temat jej wpływu na naszą świadomość i sposób widzenia rzeczywistości wydaje się nam bardzo potrzebna. Zastanówmy się nad tym, jak widzimy otaczający nas świat i jaką rolę może spełniać ludzka kreatywność wobec postępu naukowego. Zapraszamy! : )

§ Kto? Przemysław Jasielski
§ Co? Wykład: Nonsensowne technologie
§ Gdzie? Wydział Fizyki UW
§ Kiedy? 22/02/2019 godz.18:00


Neil Postman określa współczesną rzeczywistość jako Technopolię, czyli sytuację, w której postęp technologiczny zaszedł tak daleko, że nie możemy już sobie wyobrazić innej możliwości np. powrotu do dawnego stylu życia. Technopolia redefiniuje to, co rozumiemy przez religię, sztukę, rodzinę, politykę, historię oraz prawdę tak, aby dostosować je do nowych wymagań totalitarnej technokracji. Kształtuje nas, kształtując jednocześnie nowe formy poszukiwań kreatywnych.
Zainteresowanie technologią jest dla mnie efektem próby zrozumienia i artystycznego odniesienia się do Technopolii. Konsekwentne ponawianie takich prób stanowi w moim przypadku podstawę strategii artystycznej, niekończący się ciąg eksperymentów na sobie i otoczeniu. Są to eksperymenty, które kierują się spójną, ale inną od czysto naukowej, logiką.
Jednym z podstawowych założeń tych eksperymentów jest stosowanie nonsensownych technologii, czyli takich, które z założenia tworzone są w opozycji do celowości, produktywności i efektywności. Co ważne - nie są to technologie, które wyszły z użycia lub się zdezaktualizowały na skutek postępu naukowo-technicznego.
Używanie wspomnianych technologii umożliwia pracę z rzeczywistością z pewnym naukowym dystansem, bez popadania w bezkrytyczną fascynację nowinkami technicznymi. Pozwala także uniknąć pułapki zatrzymywania się na atrakcyjności wizualnej tworzonych prac.
Takie artystyczne eksperymenty są dziś o tyle istotne, że cywilizacja przekracza właśnie kolejną granicę postępu technologicznego. Jak stwierdza Nora Volkow, dyrektor National Institute od Drug Abuse w USA: "Technologia zmienia strukturę naszego mózgu”. Mózgi cyfrowych tubylców oraz cyfrowych imigrantów (terminy wprowadzone przez Marc'a Prensky'ego) rozwijają się i pracują inaczej. Co więcej - niektórzy naukowcy twierdzą, że obecnie to maszyny uczą się kształtować ludzi, np. przez czerpanie przyjemności z oglądania ekranów przenośnych urządzeń lub też wpływanie na decyzje zakupowe przez inteligentne reklamy w przeglądarkach internetowych. Póki co, „świadomość” tych maszynowo-cyfrowych bytów jest bardzo prymitywna, ale za kilkadziesiąt lat będą one wystarczająco inteligentne, by móc efektywnie sterować naszym życiem. Z drugiej strony znaczące jest ogromne zafascynowanie możliwościami i aktywnym korzystaniem z najróżniejszych urządzeń (głównie tych służących komunikacji i rozrywce), które powoduje, że dyskusja na temat świadomości ich wpływu na nasze życie ma miejsce zdecydowanie zbyt rzadko.

Przemysław Jasielski, ur. 1970, związany z Poznaniem artysta łączący sztukę z nauką i technologią. Poprzez badania i eksperymenty tworzy instalacje, obiekty, rysunki i fotografie.
Do procesu kreacji Jasielski podchodzi z pozycji inżyniera, stosując precyzyjne planowanie i badania naukowe, jednakże kładąc przy tym główny nacisk na aspekt konceptualny. Większość z prac eksploruje rytuały codziennej rzeczywistości, podejmując specyficzną grę z wyobraźnią i świadomością widza, z jego nawykami ukształtowanymi przez współczesny świat, a także samą obecność w tym świecie. Pozostają one w ścisłej relacji z przestrzenią, w której są prezentowane. Zwykle interaktywne instalacje zapraszają widza do zabawy, a nawet wpływania na ich kształt. Ich idee opierają się na konfrontacji zastanej rzeczywistości z jej transformacją, która pozwala spoglądać na świat świeżym okiem. Tematem prac są też często działania powszechnie uważane za niemożliwe, niepotrzebne lub nieefektywne. Jego realizacje zawierają sporą dawkę specyficznego, krytycznego poczucia humoru.
Jasielski uczestniczył w wystawach na całym świecie: zarówno indywidualnych – Paper Bridge Over Stone River w Tokyo Wonder Site (Tokio, Japonia, 2012) czy Analog Immigration w CSU Galleries (Cleveland OH, USA, 2013), jak i zbiorowych – Apparat. Retrogression Through Technological Progress w The Sculpture Center (Cleveland OH, USA, 2016), L’arte differente: MOCAK al MAXXI w MAXXI (Rzym, Włochy, 2016), Not To Be Seen. Nieubłagana zemsta postępu technicznego w Centrum Sztuki WRO (Wrocław, 2017), Draft Systems na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO (Wrocław, Polska, 2017), Nonsensowne technologie w MOCAK-u (Kraków, 2017). Występował również na konferencjach: Post-technologiczne doświadczenia: Sztuka-Nauka-Kultura (Poznań, 2014), Technarte (Bilbao, Hiszpania, 2016), CODAME (San Francisco, USA, 2018), Technarte (Los Angeles, USA, 2018)
Photo: http://www.jasielski.com/

↪ Zobacz na Facebooku
Witkacy i fizyka
dr hab. Rafał Demkowicz-Dobrzański, prof. UW (Wydział Fizyki UW)
23 października 2018 r., godz. 18.30
Wydział Fizyki UW (ul. Pasteura 5), sala 0.06

Witkacy to nie tylko awangardowy artysta, ale również filozof i myśliciel. Był doskonale zorientowany w rozwoju współczesnej mu fizyki - teorii względności i mechaniki kwantowej. Swoją głębią spojrzenia mógłby zawstydzić niejednego fizyka... Jak się ma rzeczywisty świat do jego obrazu, który widzimy? W jaki sposób mierzona przyrządami ilość przeradza się w postrzeganą zmysłami jakość? I gdzie w tym wszystkim miejsce na świadomość?

Wykład połączony z dyskusją poprowadzi dr hab. Rafał Demkowicz-Dobrzański, prof. UW z Wydziału Fizyki UW.

↪ Zobacz na Facebooku

Czas/Przestrzeń - nauka i sztuka na Jazdowie
Św. Augustyn powiedział: "Czymże jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. Nie lepiej jest z przestrzenią. A może powinniśmy mówić tylko o czasoprzestrzeni? Tylko czy wtedy wszystko staje się jasne? Czy istnieją także inne przestrzenie, nie tylko ta w której żyjemy ? A jeśli tak to jakie to ma konsekwencje? I co do tego wszystkiego ma sztuka?
Jeśli zadajesz sobie podobne pytania to zapraszamy Cię na nasze wydarzenie „CZAS/PRZESTRZEŃ”. Jeśli chcesz usłyszeć różne głosy w tym temacie, spojrzeć na twórczość niezależnych artystów i jesteś gotowy do dyskusji, zapraszamy 16-tego czerwca do Solatorium (3/9).
Wydarzeniem chcemy zachęcić do chwili zastanowienia - połączenia różnych perspektyw, umożliwiających stworzenie drogi do lepszego poznania otaczającego nas świata.
Szczegółowy harmonogram już wkrótce!
Kto? Koło Filozofii Nauki UW
Co? Czas/Przestrzeń
Gdzie? Osiedle Jazdów [Solatorium (3/9)]
Kiedy? 16 czerwca 2018
Link do wydarzenia na Facebooku:
www.facebook.com/events/238536736728393

Wyjazd członków koła do klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą
21 maja 2018 razem z członkami i założycielami koła Filozofii Nauki wybraliśmy się do Czerwińska nad Wisłą, w którym znajduje się klasztor salezjanów.
Obecnie to niewielka, zapomniana przez turystów miejscowość oddalona o godzinę drogi samochodem od Warszawy. Pierwsze wzmianki o Czerwińsku nad Wisłą sięgają XI wieku, a w wieku XIII osada zmieniłą się w centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego na Mazowszu. Klasztor pełnił funkcje obronne i często gościli w nim dostojnicy kościelni oraz książeta mazowieccy. Istnieje legenda, która głosi, że Władysław Jagiełło po bitwie pod Grunwaldem ofiarował klasztorowi swój hełm w podzięce (hełm nie został on odnaleziony), a dwie gładkie znajdujące się w portalu kościoła kolumny służyły jego rycerzom do ostrzenia mieczy. Po potopie szwedzkim znaczenie miasta maleje, a do końca XVIII wieku liczba domów zmiejsza się ponad dziesięciokrotnie. Echa dawnej świetności Czerwińska nad Wisłą można jednak dostrzec zwiedzając potężny i niejednolity w swej architekturze zespół klasztorny.
W murach tego wyjątkowego klasztoru odbyła się prawie całonocna dyskusja - od filozoficznych zagadnień leżących u podstaw współczesnej fizyki po genezę lewicy i świadome sny.
Wywiad z Janem Kwapiszem, Prezesem Koła
11 stycznia 2018 r. Jan Kwapisz, prezes Koła, udzielił wywiadu Radiu Kampus. Opowiedział w nim o roli filozofii w fizyce. Nagranie wywiadu dostępne jest tutaj.